Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie

Nasze pracownie

Pracownia krawiecka i rękodzieła artystycznego
Na pracowni nabywamy umiejętności szycia ręcznego oraz na maszynie. Uczymy się wyszywania haftem krzyżykowym, płaskim oraz matematycznym. Poznajemy też tajniki robótek ręcznych na drutach i na szydełku tworząc bieżniki, a także serwety. Wykonujemy zminiaturyzowane stroje ludowe z naszego regionu, szyte i haftowane ręcznie. Wyróżniają się one dokładnością i odwzorowaniem etnograficznym. W trakcie zajęć za pomocą nitki i igły powstają też piękne aniołki, poduszki, choinki, obrazki jak również kartki świąteczne. Powstają tu prawdziwe arcydzieła artystyczne.

Na zdjęciach widnieją uczestnicy podczas terapii zajęciowej w pracowni krawieckiej i rękodzieła artystycznego   Zdjęcie przedstawia uczestniczkę owijającą muliną wydmuszki z jajek.

 

Dwie Pracownie pn. „Cztery pory roku”
Podczas terapii rozwijamy umiejętności oraz odkrywamy ukryte talenty naszych uczestników. Pracujemy wykorzystując materiały pochodzące z natury m.in. szyszki, korę z drzew, siano, mech, drewno. Realizujemy swoje twórcze pomysły w działaniach z zakresu: obróbki drewna, malowania, witrażu, papierowej wikliny, decoupage, powertexu, embossingu. W trakcie terapii powstają elementy i przedmioty dekoracyjne z drewna, kartki i stroiki okolicznościowe oraz przedmioty użytkowe. Realizując się artystycznie ozdabiamy przedmioty wykorzystując elementy florystyki.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni Cztery pory roku I. uczestnicy wykonują półprodukty do ozdób oraz kartek okolicznościowych.   Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni Cztery Pory Roku II. Uczestnicy szlifują i lutują półprodukty do ozdób okolicznościowych.

 

Pracownia "Złota jesień"
Na pracowni jako grupa seniorów wykonujemy różnorodne prace: wycinamy, przyklejamy, malujemy, szlifujemy, a także dziergamy na drutach i szydełku. Duża inwencja owocuje przepięknymi pracami, co z kolei przekłada się na nasze zadowolenie i poczucie wysokowydajnego spędzania czasu. Dodatkowo poprzez rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, rebusów, wykreślanek oraz układanek  ćwiczymy pamięć, koncentrację i zapamiętywanie. Oprócz tego, chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem, opowiadając o różnych wydarzeniach mających miejsce w naszym życiu.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni Złota Jesień. Uczestnicy stemplują za pomocą farby ozdoby okolicznościowe oraz pracują metodą decoupage.   Zdjęcie przedstawia uczestników  podczas terapii zajęciowej w pracowni Złota Jesień. Uczestnicy zszywają oraz wykonują na drutach półprodukty do ozdób okolicznościowych.

 

Pracownia małej poligrafii
Pracownia wyposażona jest w pięć stanowisk komputerowych podłączonych do Internetu, drukarkę atramentową, drukarkę do sublimacji, drukarkę laserową ze skanerem, bindownicę, laminator, termiczne prasy do kubków oraz termiczna prasa do powierzchni płaskich, ploter tnący oraz tablet graficzny. W trakcie zajęć uczymy się obsługi programu graficznego oraz urządzeń będących na wyposażeniu pracowni. Wykonujemy nadruki na kubkach, koszulkach, torbach, smyczach do kluczy, magnesach, a nawet robimy puzzle ze swoim projektem. W ramach współpracy z innymi naszymi pracowniami wycinamy przy użyciu plotera elementy do kartek okolicznościowych.

Zdjęcie przedstawia uczestniczki  podczas terapii zajęciowej w pracowni małej poligrafii. Uczestniczki obrabiają zdjęcia w programie GIMP.   Zdjęcie przedstawia uczestnika podczas terapii zajęciowej w pracowni małej poligrafii. Uczestnik pracuje przy prasie do kubków.

 

Pracownia plastyczno-rzemieślnicza
Na pracowni kształtujemy oraz doskonalimy umiejętności tworzenia różnych prac artystycznych przy wykorzystaniu rozmaitych materiałów (np. styrodur, bibuła, ścinki rolet, ziarna, dary natury). Poznajemy sposoby ręcznej obróbki drewna, zdobimy drewniane elementy (np. wypalanie wzorów), wykonujemy kartki okolicznościowe różnymi technikami (np. haft matematyczny, scrapbooking). Przy użyciu mas plastycznych oraz pomocy dydaktycznych i edukacyjnych doskonalimy małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni plastyczno - rzemieślniczej. Uczestnicy wykonują ozdoby z rolet, mas plastycznych oraz bibluły.

 

Pracownia plastyczna
Na pracowni wykonujemy prace plastyczne różnymi technikami, wykonujemy ozdoby z kolorowego papieru, bibuły, plasteliny. Malujemy farbami, rysujemy kredkami, stemplujemy.  Tworzymy również pracę z darów natury tj. szyszek, liści, kasztanów oraz z wykorzystaniem technik tj. decoupage, embossing. Przy użyciu mas plastycznych oraz pomocy dydaktycznych i edukacyjnych doskonalimy małą motorykę i koordynację wzrokowo- ruchową. Dużo radości sprawiają nam zajęcia z elementami sensoplastyki, które dostarczają nam bardzo silne doznania wielozmysłowe, a jednocześnie dzięki nim rozwijamy w sobie swobodę procesu twórczego.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni plastycznej. Uczestnicy wykonują prace plastyczne farbami.

 

Pracownia ceramiczna z elementami stolarskiej
Na pracowni ręcznie wyrabiamy glinę tworząc z niej proste formy np. miseczki, doniczki. Pracujemy również na kole gancarskim tworząc niepowtarzalne rękodzieło. Gotowe arcydzieło wypalamy w piecu do ceramiki, a następnie szkliwimy je. Potrafimy wykonywać odlewy z gipsu i gliny, zdobimy ceramikę  różnymi technikami. W trakcie zajęć poznajemy także podstawowe techniki obróbki drewna: szlifowanie, lakierowanie, wypalanie.

Zdjęcie przedstawia uczestników podczas terapii zajęciowej w pracowni ceramicznej z elementami pracowni stolarskiej. Uczestnicy wykonują na kole ozdoby z gliny, malują gotowe gliniane figurki oraz szlifują ozdoby z drewna.

 

Pracownia komputerowa
Pracownia wyposażona jest w pięć stanowisk komputerowych z dostępem do drukarki, tablet, laminator, bindownicę, a także kserokopiarkę. Wszystkie komputery mają stały dostęp do Internetu. W trakcie zajęć w pracowni pozyskujemy wiedzę z zakresu obsługi urządzeń będących na wyposażeniu pracowni, realizując swoje zainteresowania i pasje. Kontaktujemy się przez Internet ze swoimi kolegami, utrzymując nawiązane znajomości.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutą podczas terapii zajęciowej w pracowni komputerowej.

 

Stymulacja polisensoryczna
Stymulacja polisensoryczna to poznawanie świata wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem, dotykiem. Zajęcia dostarczają różnorodnych, nieznanych bodźców, sprzyjają również łagodzeniu napięć i stresów. Prowadzone są grupowo i indywidualnie. Wykorzystywane metody to  m. in.: metoda porannego kręgu, metoda Knilla, metoda Weroniki Sherborne, metody relaksacyjne. Zajęcia prowadzone są w gabinecie wyposażonym w kolumnę wodną ze światłowodami, kurtynę ze światłowodami, zestaw do aromaterapii, lampę uv, reflektor uv, zestaw światłowodów, projektor przestrzenny, urządzenie do wytwarzania baniek mydlanych, kule lustrzaną, reflektor z tarczami kolorowymi  oraz pufy „gruchy".

Zdjęcie przedstawia uczestnika wraz z terapeutą podczas zajęć w gabinecie stymulacji polisensorycznej. Zajęcia z wykorzystaniem kuli plazmowej.

 

Terapia ruchowa (ŚDS Kluczbork i filia w Kuniowie)
W ramach terapii ruchowej prowadzona jest kinezyterapia dzięki której rozwijamy świadomość własnego ciała. Podnosimy ogólną sprawność fizyczną, uzyskujemy maksymalną poprawę utraconych funkcji. Ćwicząc zwiększamy siłę mięśniową, poprawia się czucie głębokie, zmniejszają się  dolegliwości bólowe. Nasze sale rehabilitacyjne wyposażone są w niezbędny sprzęt do ćwiczeń, pozwalający na utrzymanie sprawności i kondycji fizycznej (m.in. rowerki stacjonarne, UGUL ,fitness koń, platforma wibracyjna, rotor, piłki i laseczki gimnastyczne, piłki fitness, materace, poduszki sensoryczne, taśmy oporowe, gumy, drabinki, stół do ćwiczeń manualnych, tablice manualne, kostki manipulacyjne). Dla osób borykających się z ograniczoną ruchomością w stawach, zwiększonym napięciem mięśniowym oraz stanami bólowymi pomocne będą masaże. Wykonywane są masaże wibracyjne przy użyciu AQUAVIBRON oraz materaca  wibracyjnego. Dodatkowo wykonywane są masaże limfatyczne dzięki którym poprawiamy przepływ krwi i limfy, dla pełnego odprężenia można zrelaksować się w nowoczesnym fotelu masującym. W zależności od potrzeby wykonywane są również zabiegi fizykoterapeutyczne. Gabinety wyposażone są w aparaturę do laseroterapii, ultradźwięków, pola magnetycznego, krioterapii, oraz terapii światłem  przy użyciu aparatu o nazwie SOLLUX, lampy bioptron, lampy antydepresyjnej Lambda.


Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z fizjoterapeutami podczas rehabilitacji. Sprzęt używany na zdjęciu to aquavibron oraz ultradźwięki.   Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z fizjoterapeutą podczas rehabilitacji. Uczestnicy ćwiczą w odciążeniu na ugulu oraz na rowerku stacjonarnym.

 

Poradnictwo psychologiczne
Głównym celem poradnictwa psychologicznego jest pomoc uczestnikom w określeniu problemów, znalezieniu najlepszych możliwych rozwiązań opartych na zasobach uczestnika, jak i najbliższego otoczenia poprzez wdrożenie adekwatnych działań oraz udzielanie wsparcia psychologicznego w zależności od zgłaszanych potrzeb. Wszystkie działania są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestnika. W ramach poradnictwa psychologicznego prowadzone są działania diagnostyczne z wykorzystaniem, m.in. szerokiej bazy testów psychologicznych w celu sporządzenia opinii psychologicznych i/lub oceny możliwości rozwojowych oraz potrzeb emocjonalno – społecznych, z których częściowo wynikają dalsze działania podejmowane przez zespół wspierająco – aktywizujący. Udzielane jest także wsparcia rodzicom/opiekunom według zgłaszanych potrzeb.

 

EEG-Biofeedback
W ramach zajęć edukacyjno – poznawczych prowadzona jest terapia EEG-Biofeedback. Głównym celem metody EEG-Biofeedback jest usprawnianie i kompensacja zaburzonych obszarów. Ponadto treningi prowadzone tą metodą wspomagają pracę mózgu oraz czynności fizjologicznych organizmu, co pozwala na zmniejszanie napięcia psychofizycznego, pozwala na uczenie kontroli nad reakcjami własnego ciała, zmienianie dotychczasowych nawyków oraz usprawnianie funkcjonowania procesów poznawczych. Ponadto wspomaga terapię zaburzeń psychicznych z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego.

 

Zajęcia z logopedą
Uczestnicy biorą udział w zajęciach z logopedą w formie indywidualnych zajęć oraz terapii grupowej. Indywidualne zajęcia służą inicjowaniu , kształtowaniu i wspieraniu komunikacji werbalnej uczestników w zależności od rodzaju ich trudności. Mają oni możliwość wypowiadania swoich myśli, aktywizowania słownictwa, wchodzenia w interakcję z innymi uczestnikami, nabywania i utrwalania umiejętności komunikacyjnych oraz ćwiczenia umiejętności poznawczych i logicznego myślenia. Po diagnozie trudności komunikacyjnych nasi uczestnicy objęci są  zindywidualizowanymi zajęciami w kierunku terapii afazji, dysfagii czy dyzartrii. Terapia w tym zakresie obejmuje usprawnianie aparatu artykulacyjnego, wzmacnianie ich aparatu oddechowego oraz terapię połykania.

 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z pedagogiem
Celem zajęć jest podtrzymanie posiadanych już umiejętności poznawczych uczestnika oraz ich poszerzanie poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia. Ponadto celem zajęć indywidualnych jest wyrównywanie istniejących braków zarówno w wiadomościach jak i w umiejętnościach uczestnika, stymulowanie, a także usprawnianie funkcji psychomotorycznych. Efektem ćwiczeń jest między innymi zwiększenie koncentracji uwagi, orientacja w przestrzeni oraz schemacie własnego ciała.

 

Treningi funkcjonowania w codziennym życiu:

  • Trening kulinarny
  • Trening prania
  • Trening prasowania
  • Trening samoobsługi
  • Trening budżetowy
  • Trening gospodarczo- techniczny
  • Trening higieniczny
  • Trening przyszywania guzików i reperacji odzieży
  • Trening orientacji w terenie

Zdjęcie przedstawia uczestniczkę wraz z terapeutą podczas treningu prasowania. uczestniczka prasuje fartuch kuchenny.   Zdjęcie przedstawia uczestnika wraz z opiekunem podczas treningu gospodarczo - technicznego. Uczestnik skręca drewnianą ławkę za pomocą wkrętarki.   

Zdjęcie przedstawia uczestniczkę wraz z terapeutą podczas treningu samoobsługi. Uczestniczka uczy się prawidłowego mycia rąk.   Zdjęcie przedstawia uczestnika wraz z terapeutą podczas treningu samoobsługi. Uczestnik uczy się wiązać obuwie.   

   Zdjęcie przedstawia uczestników podczas treningu kulinarnego. Uczestnicy robią pierniki.   Zdjęcie przedstawia uczestniczkę  podczas treningu kulinarnego. Uczestniczka smaży racuchy.   

Zdjęcie przedstawia uczestników podczas treningu gospodarczo - technicznego. Uczestnicy odśnieżają parking przy ośrodku.   Zdjęcie przedstawia uczestnika podczas treningu gospodarczo - technicznego. Uczestnik kosi trawę za pomocą kosiarki.

 

 Treningi umiejętności spędzania czasu wolnego
W ramach zajęć na terenie placówki mamy możliwość udziału w grach stolikowych, zajęciach ze śpiewu, różnego rodzaju zajęciach muzycznych, biblioterpii, zajęciach teatralnych, choreoterapii, oglądaniu programów edukacyjnych, spotkaniach opłatkowych czy wielkanocnych. Oprócz tego spędzamy jeszcze czas wolny poza ośrodkiem tj. wyjazdy do gospodarstwa agroturystycznego na zajęcia z hipoterapii, cykliczne wyjazdy na basen, wycieczki jedno- i kilkudniowe, bale andrzejkowo- mikołajkowe oraz wyjazdy sportowo- rekreacyjne na zaproszenie zaprzyjaźnionych ośrodków.

Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z terapeutami pod Morskim Okiem.   Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z opiekunami podczas wyjazdu do Gospodarstwa Agroturystycznego w Bogdańczowicach.   Zdjęcie przedstawia uczestników wraz z opiekunami podczas wyjazdu do Gospodarstwa Agroturystycznego w Bogdańczowicach. Uczestnicy trzymają na kolanach psa oraz go głaszczą.   Zdjęcie przedstawia uczestników podczas zawodów sportowych.   Zdjęcie przedstawia uczestników w jacuzzi podczas wyjazdu na krytą pływalnię.   Zdjęcie przedstawia uczestnika podczas hipoterapii.   Zdęcie przedstawia uczestnika w radiowozie policyjnym.
Zdjęcie przedstawia uczestniczkę wraz z terapeutą na trampolinie.   Zdjęcie przedstawia uczestników, terapeutów oraz Panią Dyrektor podczas balu Andrzejkowego.   Zdjęcie przedstawia uczestników tańczących w wężyku podczas balu Andrzejkowego.   Zdjęcie przedstawia jasełka podczas spotkania opłatkowego.   Zdjęcie przedstawia uczestników podczas wyjazdu na Wrześniowe Country do Nysy.   Zdjęcie przedstawia uczestników ćwiczących na siłowni w parku w Kluczborku.   Zdjęcie przedstawia uczestnika wraz z terapeutą podczas wyjazdu do ZOO we Wrocławiu. Uczestnik karmi kozę.   Zdjęcie przedstawia uczestników oraz terapeutów podczas jasełek dla Związku Emerytów i Rencistów w Kluczborku.   Zdjęcie przedstawia uczestnika oraz terapeutę podczas zawodów sportowych.   Zdjęcie przedstawia uczestnika wraz z terapeutą podczas zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem globusa.   Zdjęcie przedstawia uczestników rozwiązujących krzyżówki.   Zdjęcie przedstawia uczestników grających w gry planszowe.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31